Yurtdışı Yüksek Lisans

Yüksek lisans yaparak iş dünyasında öne geçmeye çalışan adayları büyük bir rekabet beklemektedir. Artık çoğu iş başvurularında tek dil yetmediği gibi lisans diploması da yetmemeye başlamıştır. İş dünyasındaki rekabet arttıkça yüksek lisans eğitimi görerek uzmanlaşmak neredeyse bir şart olmuştur. Ülkemizde birçok üniversitenin yüksek lisans alanında programları olsa da yurtdışında yüksek lisans tercihi de oldukça yaygındır. İş dünyasında fark yaratmak isteyen adaylar hem yabancı dillerini geliştirmek hem de uzmanlık deneyimlerini yurtdışında tamamlamak için yurtdışında yüksek lisans yapmayı tercih ederler.

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Koşulları

Yüksek lisans tercihini yurt dışında kullanmak isteyen öğrenci adayları ile yurtiçini tercih eden öğrenci adaylarının başvuru şartları ve koşulları arasında büyük ölçüde farklılıklar bulunmamaktadır. Tercih edilen ülke ve üniversiteye göre değişiklik gösterse de genel olarak şartlar aynıdır.

Yurtdışındaki üniversiteleri tercih eden öğrenci adayları bazı üniversitelerin zorunlu kıldığı sınavlara girmek ve başarılı olmak durumundadırlar. Bu sınavlar genellikle okumuş olduğunuz bölüm ve tercih edeceğiniz yüksek lisans programına yeterliliği ölçmektedir.

Yurtdışı Üniversitelerin Başlıca Başvuru Şartları ve Koşulları

  • Başvuru Formu (Üniversitelerin resmi internet sitelerinde yayınlanmış olan başvuru formu)
  • Lisans Diploması
  • Transkript  (Not Durum Çizelgesi)
  • Yabancı Dil Belgesi
  • Referans Mektupları
  • Öğrencinin Akademik Kariyerini ve Kendini Tanıttığı Yazı (CV)

Yurtdışı Yüksek Lisans Programları Başvuru Tarihleri

Yurtdışında eğitim hayatlarına devam etmek isteyen öğrenciler bu kararı verdikten kısa bir süre sonra başvuru işlemlerine başlamalıdırlar. Tercih edilen üniversite ve programın yoğunluk durumuna göre çoğu geç başvurular onaylanamadan geri gönderilmektedir. Erken başvuru ile hem süreçte yaşanacak aksilikleri ve hem de tercih edebileceğiniz üniversitelerin sayısını artırabilirsiniz.