Yüksek Lisans Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayımlandığı Tarih: Pazar, Kasım 18, 2018 | Son Güncelleme: Kasım 19, 2018 23:58
Yüksek Lisans Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

372

Yüksek lisans başvurusu yapan veya yapacak olan adaylar için önemli konulardan biride mülakat aşamasıdır.

Bazı programlar bilimsel yeterlilik sınavıyla bölüme uygunluğunuzu ölçerken, bazı programlarda bu yüz yüze görüşmelerle sağlanmaktadır. Mülakatlara genellikle bölümün sorumlu hocası katılır fakat birkaç bölüm hocasının da aynı anda mülakat odasında bulunması mümkündür.

Bu görüşme adaylar hakkında son kararı vermek için yapılan önemli bir bölümdür. Resmi olarak ALES puanının kabul edilme şartlarında en yüksek pay olarak görünmesine rağmen, mülakatta başarılı olmayan bir adayın ALES puanı ne kadar yüksek olursa olsun kabul edilmesi zordur. Bu mülakatlar aynı zamanda bölüm üyelerini kişisel ve mesleki olarak etkileyebilmeniz için uygun ortamı yaratır. Bu görüşmeler sonucunda öğretim üyeleri de, öğrencinin becerileri ve ilgi alanlarıyla, tercih edilen program arasındaki uyumu anlayabilirler. Buna ek olarak, aday kendisi de bölüm üyelerinin ilgi ve isteklerini, okulun ortamını ve programdan beklentilerinin karşılanabilip karşılanamayacağını da görmüş olacaktır.

Mülakatlara katılmamak size diğer adaylar karşısında dezavantajlı bir durum yaratacak ve büyük ihtimalle kabul edilme olasılığınızı düşürecektir.

Mülakat Tarihi ve Süresi Nasıl Belirleniyor?

Üniversiteler dönem başvurularını başlattıktan belirli bir süre sonra bölüm hocaları tarafından mülakatlar için günler belirlenmektedir. Bu tarihler internet sitelerinde duyuru olarak veya bilgilendirme aramalarıyla size bildirilir. Programa ve sorulara göre mülakat süreleri değişiklik göstermektedir fakat yaklaşık olarak 20-30 dakika sürecektir.

Mülakata Nasıl Hazırlanmalı?

Mülakat esnasında bölüm yetkililerinin ölçmeye çalıştığı programa olan ilginiz ve bu konudaki bilginizdir. Eğer daha önceden bu konuda yapmış olduğunuz çalışmalarınız veya araştırmalarınız var ise onları yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. Eğer lisans mezuniyetiniz başvurduğunuz programla alakalı ise tez çalışmanızı da örnek olarak sunabilirsiniz. Mülakattan önce yapacağınız her türlü hazırlık bölüm hocası üzerinde etki bırakmanızı sağlayacaktır.

Yüksek Lisans Mülakat Soruları Nelerdir?

Bölüm hocaları öncelikle “Neden bu programda yüksek lisans yapmak istediğinizi, Bu programa uygun olduğunuzu düşünüp düşünmediğiniz, bu programdan beklentileriniz ve mezun olduktan sonraki süreçteki neler yapmayı planladığınızı öğrenmek isteyecektir. Başvurduğunuz program ile ilgili terim sorularıyla da karşılaşabilirsiniz.

Mülakat Sırasında Nasıl Davranılmalı?

  • Konularla ilgili sorular sorun ve konunun dışına çıkmamaya çalışın.
  • Ne bildiğinizi ve nelerle ilgilendiğinizi vurgulayın.
  • Yanıtı bilmediğiniz sorulara “emin değilim” veya “bilmiyorum” demekten çekinmeyin.
  • Mülakat süresince içten, istekli ve açık sözlü olun. Dolaylı olmayan açık yanıtlar verin.
  • Göz kontağı kurun, soruları yanıtlarken veya soru sorarken başka yerlere bakmamaya çalışın.
  • Kendinize ters düşen fikirlerde tartışmaya girmemeye çalışın. Bölüme kabul aldığınız takdirde fikir ayrılıkları yaşadığınız konularda tartışmak için fırsatınız olacaktır. Bunu mülakatta yapmaktan kaçının.

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: , , ,