Uzaktan Eğitim Yuksek Lisans Nedir?

Yayımlandığı Tarih: Pazartesi, Ekim 8, 2018 | Son Güncelleme: Kasım 20, 2018 15:04
Uzaktan Eğitim Yuksek Lisans Nedir?

336

Uzaktan eğitim kişisel gelişimi amaçlayan fakat iş yoğunluğundan veya yaşadığı bölgenin eğim olanaklarından dolayı bunu gerçekleştiremeyen bireylerin istedikleri kalitede eğitimi almalarını sağlamaktadır.

Uzaktan eğitim yüksek lisans veren üniversiteler ve programların sayısı sürekli bir artış göstermektedir. Kendini geliştirmek isteyen, eğitim almak isteyen fakat örgün programlardaki devam zorunluluğunu karşılayamacak bireyler bu alana yönelmeye başlamıştır. Teknlojinin gelişimiyle birlikte de  uzaktan eğitim bir alternatif haline gelmiş olup örgün eğitimle yarışabilecek kalitede bir eğitime sahip olmuştur.

Uzaktan eğitim programlarına verilen YÖK onayıda uzaktan eğitimin yüksek lisans eğitimi için yeterli düzeyde olduğunu kanıtlamıştır.

Uzaktan Eğitim Ders işlenişi ve Sınav Sistemi

Uzaktan eğitimde derslerin işlenme şekli  başka bir uzaktan eğitim programı olan açıköğretim fakültelerine benzemektedir.

Dersler ve ara dönem sınavları online olarak gerçekleşiyor. Final sınavları için okula gitmeniz gerekmekte  olup sınavlar sınav dönemlerinde açıklanan tarihlerde önceden belirtilen salonlarda  yazılı sınav veya test şeklinde gerçekleştiriliyor.

Ders işlenişinde genel olarak 2 yöntem kullanılmaktadır; senkron(eş zamanlı) ve asenkron(farklı zamanlı)

Senkron eğitimlerde öğrenciler daha önceden belirlenmiş olan bir gün ve saatte bilgisayar başında  bulunur ve sanal bir sınıf ortamı yaratılarak öğrencilerin ve hocalarının bir araya gelmesi sağlanır. Bu ortamda eğitmene birebir soru sorabilir ve uzaktan eğitimde eksik olan birebir iletişimde gerçekleşmiş olur.

Asenkron eğitimlerde ise kendi derslerinizi istediğiniz gün ve saatlerde takip edebilir, başka bir zamanda tekrar girdiğinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.Kullanacak olduğunuz sistemden eğitmenlerinize ve diğer öğrencilere sorular sorup iletişime geçebilirsiniz.

Diplomada Uzaktan Eğitim Yazıyor mu?

2017 yılında Yüksek öğretim kurulu uzaktan eğitim programlarından mezun olan öğrencilerin diplomalarında “Uzaktan Öğretim” ibaresinin yer alması gerektiğinin kararlaştırdı.

Uzaktan eğitim Tezli mi Tezsiz Mi?

Uzaktan eğitim programları dersler online olarak alındığından dolayı çoğu üniversitede Tezsiz programlarda yapılabilmektedir. Ancak birkaç üniversitede tezli programlarda bulunmaktadır.

Tezli Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

Afyon Kocatepe Üniversitesi – İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi (Tezli)

Doğu Akdeniz Üniversitesi – Bankacılık ve Finans (Tezli)

İstanbul Üniversitesi – Kültürel Miras Alanlarının Yönetimi Bilim Dalı (Tezli)

İstanbul Kültür Üniversitesi – Uzaktan Eğitim İşletme (Tezli)

Maltepe Üniversitesi – İşletme E-Eğitim Programları (Tezli)

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: ,