Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz yüksek lisans programını tercih eden öğrenciler genellikle akademisyenlik olarak kariyerlerinde devam etmek istemeyen öğrencilerdir. İş hayatında çok fazla rekabetin olduğu günümüz şartlarında kendilerini geliştirmek isteyen ve alanlarında uzman olmak isteyen öğrenciler genellikle bu programı seçmektedirler. Tezsiz yüksek lisans programında bitirme tezi olmamasına rağmen bitirme projesi bulunmaktadır.

Tüm üniversiteler ve programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Tezsiz Yüksek Lisans Bitirme Projesi

Program olarak tezsiz yüksek lisansı seçen öğrenciler temel derslerini bitirdikten sonra bitirme projesi dersini alırlar. Bitirme projesi dersi yüksek lisans programında uzmanlaşılması istenilen alanda proje yazılmasıdır. Bitirme projesinin kredisi yoktur. Projenin gerçekleştirilip gerçekleşmemesi durumuna göre başarısı belirlenmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Eğitim Süresi

Tezsiz yüksek lisans programı 1 sene yani 2 dönem veya 1 buçuk sene yani 3 dönemden oluşmaktadır. Uzatılma durumu ile beraber program en fazla 3 sene yani 6 dönem sürmektedir. Derslerini tamamlayamayan öğrenciler veya projesini bitiremeyen öğrenciler ile bu sürenin geçmesi durumunda üniversiteler arasındaki ilişki kesilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Koşulları

Tezsiz yüksek lisans programını tercih eden öğrenciler için üniversitelerin şartları değişkenlik gösterse de lisans diploması yeterli olacaktır. Bazı üniversiteler ve programlarda lisans diplomasının yanı sıra Ales belgeli de istenmektedir.