Tezli Yüksek Lisans

Üniversitede tezli yüksek lisans yapmaya karar veren öğrencilerin temel amacı tez yazımı ile bilime katkı yapmaktır. Öğrenciler bilimsel araştırma yaparak hem kişisel gelişimlerine destek olurlar hemde bilim dünyasına yeni bir makale ile katkı sağlarlar. Eskiden akademik kariyerine devam etmek isteyen öğrenciler yani akademisyenlerin seçtiği bu program türü günümüzde herkes tarafından seçilmektedir. Tezli yüksek lisans programları ile tezsiz yüksek lisans programlarının arasında temel olarak hiç bir fark yoktur. Akademik kariyerine devam etmek istemeyen öğrenciler tezsiz yüksek lisans programını yapmaları gerekmektedir.

Tüm üniversiteler ve programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Tezli Yüksek Lisans Eğitim Süresi

Tezli yüksek lisans süresi yüksek lisans eğitimine başlandıktan itibaren 2 yıl yani 4 dönem sürmektedir. İlk sene yani 2 dönem boyunca derslerini gören öğrenciler başarılı olma durumlarında diğer sene yani diğer 2 dönemde tezlerini alarak yüksek lisansı bitirirler. Tez sürecini 1 yıl uzatmak mümkündür. Toplamda eğitim süresi 2 yıl ile 3 yıl arasındadır. Eğitim sürecinde 3 yılı dolduran öğrenciler tez vermekte başarılı olamazlar ise üniversiteler ile ilişkileri kesilmektedir.

Tezli Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Koşulları

Üniversitelerin tezli yüksek lisans programlarının şartları tezsiz yüksek lisans programının şartlarından daha fazladır. Öncelikle dört yıl eğitim görerek bir lisans programını bitirmelisiniz.

Seçilen programın dili eğer yabancı dil ise kabul koşullarında yazan dil sınavlarından başarılı olmalısınız ve dil belgesini almalısınız. Almış olduğunuz bazı belgeler özellikle yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin ihtiyacı olan belgelerdir.

Dil Sınavları

Yüksek lisans yapmaya karar veren öğrencilerin diğer alması gereken belgede Ales belgesidir. Başvurulan programa göre değişiklik gösterse de minimum olarak 55 puan alınmalıdır.