Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisansı

Yayımlandığı Tarih: Salı, Şubat 12, 2019 | Son Güncelleme: Şubat 11, 2019 17:28
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisansı

209

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programının amacı, psikolojik danışmanlık bilgi, becerilerine sahip mesleğin etik kurallarını bilen ve uygulayan, mesleki gelişmeleri takip eden, bilimsel araştırmalar yürütecek düzeyde istatistik ve bilimsel araştırma tekniklerini bilen uzmanlar yetiştirmektir.

Bu programla öğrenciler;

Bireylere veya gruplara kişisel, eğitsel, mesleksel boyutlarda gerekli testleri uygulayabilir değerlendirebilir ve yorumlayabilir.

Farklı psikolojik danışma kuramlarının tekniklerinden yararlanabilir.Okul Psikoloji danışmanlığı, Evlilik ve aile danışmanlığı, Kariyer danışmanlığı gibi alanlar ile ilgili kuramsal ve uygulamalı bilgileri bilimsel bir anlayış ile analiz ederek bu ilkeler çerçevesinde bireylere destek olabilir.

Danışmanlık sürecini çok kültürlü yaklaşımı benimseyerek düzenleyebilir.Çok kültürlülüğün öneminin farkında olan ve danışanın kültürel ihtiyaçlarını dikkate alan, müdahale yollarını bilip ve uygulayabilmeniz için gereken teknikler hakkında daha detaylı bilgiler edinebilir.

Grupla psikolojik danışma için gerekli teknik ve becerilere sahip olunur veya var olan becerileri geliştirebilir.

Deprem, sel, terör gibi travmatik olayların yaşandığı bir bölgede yaşamamızdan kaynaklı travmaya maruz kalan bireylerin göstereceği psikolojik belirtileri anlayabilmek, müdahale yöntemlerini ve uygulanış şekillerini benimsemenizi sağlar.

Bunlar dışında çocuklarla çalışmayı tercih eden adaylar içinde onlarla nasıl iletişim kuracaklarını, süreci nasıl yürütmek gerektiğini öğreten bir çok yönlü yapıya sahiptir.

Bu nedenle rehberlik ve psikolojik danışmanlık yüksek lisansı zorunlu alan derslerinin dışında adaylara farklı konulardan seçmeli dersler de sunmaktadır.Adaylar kendi istedikleri ve kariyer planları doğrultusunda dersleri seçerek kendini geliştirmek istediği farklı bir konu hakkında bilgi sahibi olurken farklı bakış açıları da kazanmış olur.

Bütün bunlar ile birlikte alanınıza dair alacağınız eğitim, bölümünüz hakkındaki yenilikler ve ilgilendiğiniz farklı dallar ile ilgili bilgi birikiminiz danışanlarınızın kişisel, sosyal ve kariyer gelişimine daha donanımlı bir şekilde destek olan danışmanlar olarak mesleki gelişiminize devam etmenizi sağlar.

Yüksek Lisans İçin Gerekenler

Genel olarak bir çok üniversitenin rehberlik ve psikolojik danışmanlık programları tezli veya tezsiz yüksek lisans için rehberlik ve psikolojik danışmanlık ve psikoloji lisans mezunlarını kabul etmektedirler.Bazı üniversitelerde alan dışı öğrenciler için bilimsel hazırlık programları bulunmaktadır.

Bu bölümü tezli olarak düşünüyorsanız istenilen puan türünde bir ALES yeterlilik belgeniz olmalıdır.Tezsiz programlarda ALES şartı aranmamaktadır.İngilizce programlarda ise dil yeterliliği isteneceğinden dolayı düşündüğünüz üniversitenin kabul edeceği (YDS, TOEFL, YÖKDİL) bir sınav sonuç belgenizde bulunmalıdır.

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: , , , ,