Neden Yüksek Lisans Yapmalıyım?

Yayımlandığı Tarih: Pazartesi, Ekim 22, 2018 | Son Güncelleme: Kasım 19, 2018 23:59
Neden Yüksek Lisans Yapmalıyım?

366

İlgili olduğunuz bir alanda uzmanlaşmak, iş hayatında yönetici pozisyonlara yükselmek, kamu sektörüne girişlerdeki rekabette avantaj sağlamak veya akademik alanda ilerlemek gibi birçok sebepten tercih edebilirsiniz.

İş hayatında her gün dahada artan rekabette özgeçmişinize eklemiş bir yüksek lisans derecesi sizi öne çıkarırken bu eğitim iş tecrübesiyle de birleşince bir çok kapıyı sizin için açabiliyor.

Yüksek Lisans Çeşitleri Nelerdir?

Tezli veya Tezsiz olarak 2 çeşit yüksek lisans vardır. Tezli yüksek lisans genellikle akademik olarak ilerlemek isteyen adaylar tarafından tercih edilirken, iş hayatında yükselmeyi hedefleyen adaylar tezsiz yüksek lisans yapıyorlar. Yüksek lisansı bitirdikten sonra doktora ile eğitimine devam etmeyi düşünen adayların tezli yüksek lisansı tercih etmeleri gerekmektedir.

Tezli Yüksek Lisans Yapmak İçin;

4 yıllık bir lisans programından mezun olmak, başvurmayı düşündüğünüz üniversitenin istediği puana sahip bir ALES belgesi ve İngilizce program düşünen adaylar için istenen yabancı dil puanı yeterlidir.

Tezsiz Yüksek Lisans Yapmak için;

Tezsiz programda ALES şartı aranmamaktadır. 4 yıllık bir lisans programından mezun olmanız yeterlidir. İngilizce program düşünen adaylar için yine istenen yabancı dil puanı gerekmektedir.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Kaç Yıl Sürüyor?

Tezli yüksek lisans 4 yarıyıl yani toplamda 2 yıl sürmektedir. Yaklaşık olarak 1 yıl ders 1 yılı da tez hazırlama dönemidir. Ders veya tez döneminde başarılı olamayan adaylar için 2 yarıyıl ek süre verilmektedir. Bu 6 yarıyılda başarılı olamayan öğrencilerin üniversite ile ilişiği kesilecektir

Tezsiz yüksek lisans ise 2 yarıyıl yani 1 yıl bazı üniversitelerde ise 1,5 yıl sürebilmektedir. Bu süre sonunda öğrencilerin dönem projelerini teslim ederek mezun olması bekleniyor. Başarılı olamayan öğrencilere 1 yarıyıl ek süre verilmektedir. Toplamda 3 yarı yılda mezun olamayan öğrencilerin üniversiteleriyle ilişiği kesilmektedir.

Yüksek Lisans Eğitim Dili Nedir?

Türkçe veya İngilizce olarak adaylar tarafından tercih edilebilmektedir. Eğitim dilleri programlara ve üniversitelere göre değişiklik göstermektedir.

Yüksek Lisans Başvuruları Ne zaman Yapılır?

Tam tarihler Üniversitelerin resmi internet sitelerinde ilan edilmektedir. Genellikle birçok üniversitede Bahar ve Güz dönemi olarak 2 kez açılmaktadır.Başvurular üniversitelerin internet sitelerinden online olarak açılmaktadır.

Yüksek Lisans Bursları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı, Tübitak ve Türk Eğitim Vakfı gibi kurumlar yüksek lisans adaylarına burs sağlamaktadır. Bunun dışında ise vakıf üniversiteleri başarılı öğrencilere ve kendi mezunlarına çeşitli burslar vermektedir.

Hangi Dil Sınavına Girmeli?

İngilizce programlara başvurmak için gerekli olan yabancı dil belgesini almak için hangi dil sınavına girmeniz gerektiği başvurduğunuz üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. TOEFL, YÖKDİL, YDS ve PTE gibi sınavlardan üniversitenizin kabul edeceği ve istediği puanı alabileceğiniz sınavı tercih edebilirsiniz. Bazı üniversiteler kendi bünyesinde yüksek lisans adayları için İngilizce sınavları düzenlemektedir.Bu sınavlara da katılabilirsiniz.

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: , , ,