Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisansı

Yayımlandığı Tarih: Çarşamba, Şubat 20, 2019 | Son Güncelleme: Şubat 20, 2019 4:58
Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisansı

216

Mühendislik yönetimi yüksek lisansı gelecekte yönetici olabilecek mühendisler yetiştirmek için hazırlanmış bir programdır. Bir nevi MBA(işletme)’in mühendislik versiyonudur.

Her mühendislik mezunu için yararlı olabilecek proje yönetimi, bilgi yönetimi ve iş geliştirme gibi konularda verilen bir eğitimdir.

Bu programın temel amacı Türkiye’deki mühendislik alanında eğitim almış yeni mühendislere veya sektörel tecrübeye sahip mühendislere yönetim perspektifi kazandırmaktır.

Mühendislik yönetimi yüksek lisans programı mühendisliğin farklı alanlarında uzmanlaşmış mühendislere üretim teknolojileri, kalite yönetimi, veri ve bilgi yönetimi, pazarlama, lojistik ve dağıtım faaliyetleri, proje yönetimi gibi dersler ile günümüzdeki işletmelerin ihtiyaç duyduğu, temel fonksiyonların işleyişi hakkında bilgilendirecektir. Aynı zamanda öğrencilere küresel bir bakış açısı ile yönetim, teknoloji ve sosyal bilimler alanlarını bütünleştiren sistematik düşünme yetisi ile uluslararası pazarlarda rekabet etmek isteyen firmalar içinde kültürel ve örgütsel ayrılıkların ortadan kaldırılmasında yardımcı olacaktır.

Bu amaç ile işletme, ekonomi, yönetim veya sosyal bilimler programlarından mezun adaylar, hizmet ve imalat sistemlerine ilişkin kararlarda optimizasyon temelli analiz yöntemleri kullanabilme; mühendislik, matematik, fizik ve istatistik gibi fen bilimleri programlarından yetişen mezunlar ise temel yönetme prensibini öğrenerek, karar verme süreçlerine yönelik becerileri kullanabilmeleri için imkan sunacaktır.

Günümüz rekabet şartları üretim ve hizmet için firmaların nitelikli mühendis ihtiyacını arttırmış olup son yıllar da yaşanan gelişmelerde kendisini ve ürünlerini yenileyebilen, üretim maliyeti düşük, kaliteli ve çevre dostu ürünler ortaya çıkaran şirketlerin ayakta kalabildiğini göstermektedir.

Sektördeki varlığını sürdürebilmek adına yöneticiler için, bir işletmedeki teknik ve sosyal süreçleri anlayabilecek, bu alanlarda sektörlerinde gerçekleşen uluslararası gelişmeleri izleyebilecek, yönetimde liderlik edebilecek ve rakipleri takip edebilecek kişiler önemli ve aranır hale gelmiştir.

Bu açıdan yetiştirilecek olan nitelikli mühendisler sanayimizin rekabetçiliğine de yarar sağlamış olacaktır. Avrupa’nın da mühendislik yönetimi programına verdiği değerden bu programda edinilecek yönetme tecrübesi ve bilgi birikiminin sağlam temelli bir kariyer için büyük faydalar sağlayacağını söyleyebiliriz.

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: , ,