İngiliz Dili Eğitimi Yüksek Lisansı

Yayımlandığı Tarih: Cuma, Şubat 15, 2019 | Son Güncelleme: Şubat 15, 2019 11:04
İngiliz Dili Yüksek Lisansı

228

İngiliz dili eğitimi yüksek lisansı bu alandaki öğrencilere temel yöntemsel alanları tanıtması, öğrencilerin yabancı dil öğretimi ve öğrenimi konusunda güncel alanlara odaklanarak ileri düzeyde analiz ve araştırmalar yapabilmek için gerekli becerilere sahip olmasını sağlamasının yanı sıra hem kuramsal hem pratik olarak donatıp ingilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine destek sağlayarak ülkemizdeki ingilizce öğretiminin kalitesinin yükseltmeyi hedefler.

İngiliz dili eğitimi yüksek lisansı öğrencilere birinci ve ikinci dil edinimi, toplum dil bilim araştırma yöntemleri, materyal geliştirme ve hazırlama, yabancı dil değerlendirme gibi eğitimlerle gelecekteki kariyerlerine etkin teorik ve pratik bilgi birikimine sahip olarak devam etmelerine yardımcı olur.

Bölüm mezunları;

İngiliz Dili alanında yüksek lisans seviyesinde kuramsal ve uygulamalı bilgi birikimini geliştirip derinleştirmelerine,

Alan ile ilgili bilimsel araştırmaları ve yenilikleri izleme,yorumla ve uygulama becerilerini üst düzeye taşımalarına,

Dil bilim ve yöntem bilim alanında temel ve uygulamalı bilimsel çalışmaları özgün bir biçimde yapabilmelerine,

Alanda uluslararası ölçeklerdeki projelerde görev alabilecek yeterliliklere sahip olmalarına,

Alanında bilgi üreten,uygulayan analitik ve eleştirel düşünceye sahip yaratıcı, bilimsel, etik değerlere uygun araştırmalar yapan nitelikli bir duruma gelmenize yardımcı olur.

Hangi Dersleri Alacağım?

Her üniversitede zorunlu ve seçmeli dersler değişiklik göstermekle birlikte İkinci dil edinimi, İngiliz Dilinde Yeni Öğretim Trendleri, İngiliz Dili Tarihi, Bilimsel Araştırma Metotları gibi derslerin yanı sıra seçmeli dersler ile ilgi duyduğunuz diğer alanlar ile de ilgilenebilirsiniz.

Yüksek Lisans için Gerekenler

Birçok üniversitede alan sınırlaması olan bir bölümdür.İngilizce Öğretmenliği,İngiliz Dili ve Edebiyatı,Amerikan Kültürü ve Edebiyatı,Dil bilim,Mütercim ve tercümanlık gibi bölümlerden öğrenci kabul etmektedirler.Bazı üniversitelerde farklı Dil ve Edebiyatı mezunları için 1 veya 2 yıl öğretmenlik yapmış olma şartıyla öğrenci alımı yapılabilmektedir.

İngiliz Dili ve Eğitimi bölümünü tezli olarak düşünüyorsanız istenilen puan türünde bir ALES yeterlilik belgeniz olmalıdır.Tezsiz programlarda ALES şartı aranmamaktadır.İngilizce programlarda ise dil yeterliliği isteneceğinden dolayı düşündüğünüz üniversitenin kabul edeceği (YDS, TOEFL, YÖKDİL) bir sınav sonuç belgenizde bulunmalıdır.

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: , , ,