Hemşirelik Yüksek Lisans Programı

Yayımlandığı Tarih: Cuma, Şubat 22, 2019 | Son Güncelleme: Şubat 22, 2019 1:44
Hemşirelik Yüksek Lisansı

283

Hemşireler, bakıma yönelik planlamaları yapma, uygulama, değerlendirme ve denetlemekle yükümlü sağlık personellerdir.

21. yüz yıl’da gelişiminin en üst düzeyde olması gereken meslekler arasında olmalıdır.

Sağlığın korunması, tedavi ve bakım ekibinin içerisinde vazgeçilmez olan bu sağlık personellerinin eğitim düzeyinin de artması gerekir.

Buna rağmen günümüzde yüksek lisans diploması sahibi hemşire sayısı oldukça azdır.

Sağlık sektöründe hemşire ihtiyacını karşılamak adına açılan ve sayıları gün geçtikçe artan sağlık bilimleri fakülteleri ve sağlık yüksek okullarında da yeterli sayıda öğretim üyesi bulunmamaktadır.

Dolayısıyla hemşirelik alanından mezun bireyler için yapacakları yüksek lisans hem alanlarında uzmanlaşmalarına hemde öğretim üyesi ihtiyacının karşılanmasına fayda sağlayacaktır.

Tercih edilebilinecek farklı alanlarda uzmanlaşmalarını sağlayan bu program aynı zamanda öğrencilere evrensel değerler, ülke gerçekleri ve gereksinimleri doğrultusunda aktivitelerini planlayabilme ve yürütebilme, kanıta dayalı bakım verebilme, danışmanlık ve liderlik rollerini en iyi şekilde uygulayabilme yeteneği kazandıracaktır.

Değişen sağlık gereksinimlerine yanıt verebilecek yeniliklere, değişime, bilimsel gelişmelere ve rekabete açık; üst düzeyde bakım, eğitim, bilgi ve becerilerine sahip, kaliteli hizmet anlayışını benimsemiş, bilgi teknolojilerini etkin kullanabilen sorumluluk alabilen üretken uzman hemşireler yetiştirmeye uygun tasarlanmıştır.

Program Dersleri Nelerdir?

Program dersleri bazı üniversitelerde seçtiğiniz branşa göre farklılık gösterirken bazı üniversiteler branş belirtmeksizin hemşirelik programlarına sahip olup branşları seçmeli dersler ile vermektedir.

  • Hemşirelikte Yönetim,
  • Hemşirelik Esasları,
  • Sağlık Bilimlerinde Kavram ve Kuram,
  • Kanıta Dayalı Uygulamalar,
  • Sağlığı Geliştirme,
  • Enfeksiyon Hastalıkları,

Branş dersleri veya seçmeli dersler şeklinde olmak üzere (Cerrahi Hemşirelik, Kardiyoloji hemşireliği, Evde bakım, Yeni doğan Hemşireliği vb. ) dersler sunulmaktadır.

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: , ,