Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisansı

Yayımlandığı Tarih: Pazartesi, Şubat 18, 2019 | Son Güncelleme: Şubat 18, 2019 2:17
Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisansı

219

Bilgi teknolojileri nedir?

Bilgi teknolojileri, bilgisayar ve iletişim teknolojisinin bileşimi olarak tanımlayabileceğimiz alanların genel adıdır. Bilgiyi üreten, toplayan, biriktiren, işleten ve korunmasını sağlayan araçlardır.Bilgi teknolojisi bilginin verimi ve etkin kullanım gücünü arttırır. Yapılacak işlemlerin kontrolünü sağlar ve düzenli ilerlemesine yardımcı olur.

Bilgi teknolojisi sektörünün yükselişi gün geçtikçe devam ediyor.

Türkiye bilişim sanayicileri derneği tarafından hazırlanan rapora göre, sektörün bu hızda büyümeye devam etmesi durumunda 2023 yılına kadar Türkiye’de mevcut çalışan sayısına 400 bin kişi daha eklenecek.

Buda bilgi teknolojisi alanında kariyer yapmak isteyen bireyler için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.

Neden Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisansı?

Bilgi teknolojileri, tüm işletmelerin iş süreçleri ve uzun vadeli planları için temel ihtiyaç haline gelmiştir. Ağ sistemleri analistlerinden, bilgisayar sistemleri analistlerine, destek uzmanlarından, veritabanı yöneticilerine uzanan geniş bir yelpaze de bilgi teknolojileri uzmanlarına ihtiyaç var ve bu talep gün geçtikçe artıyor.

Dünya çapında da bilgi teknolojileri sektörüne bakıldığında ortalamanın üzerinde süregelen bir büyüme görülüyor.

Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisansı Ne Kazandırır?

Bilgi teknolojileri disiplininde temel araştırma,uygulamalı araştırma ve geliştirme çalışmalarının tasarlanması ve uygulamaya koyulması becerilerini geliştirir.

Bunun sağlanabilmesi için, iş zekası,yönetim bilişim sistemleri,bilgisayar öğretim teknolojileri uzmanlık alanlarında dersler verilir ve öğrencilerin araştırmalara katılmaları sağlanır.

Öğrenciler;

Temel bilgi teknolojileri altyapısını öğreten, donanım yazılım geliştirme ve bilgisayar ağları konularında altyapı oluşturmalarını sağlayan, her uzmanlık alanını ilgilendiren konular ve güncel uygulamaların uygulandığı derslerle, öğrencilerin akademik çalışmalar yapmasını ve profesyonel kariyerlerine çalıştıkları iş yerlerine katkıda bulunmalarını amaçlar.

Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisansı Kimler İçin Uygundur?

Bilgi teknolojileri sektöründe çalışan veya çalışmak isteyen herkes bu programın hedef kitlesini oluşturmaktadır.Program bilgi teknolojileri altyapısı olmayan adaylara göre şekillendirilebildiği gibi ileri düzeyde bilgi sahibi adaylar için de eğitim programı oluşturulmaktadır.

Yüksek Lisans İçin Gerekenler

Bilgi Teknolojileri yüksek lisansı üniversitelerde tezli veya tezsiz olarak tercih edilebilmektedir.

Programı tezli olarak düşünüyorsanız istenilen puan türünde bir ALES yeterlilik belgeniz olmalıdır.Tezsiz programlarda ALES şartı aranmamaktadır.İngilizce programlarda ise dil yeterliliği isteneceğinden dolayı düşündüğünüz üniversitenin kabul edeceği (YDS, TOEFL, YÖKDİL) bir sınav sonuç belgenizde bulunmalıdır.

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: , ,