Big Data ve Veri Analitiği Yüksek Lisans

Yayımlandığı Tarih: Pazartesi, Ekim 22, 2018 | Son Güncelleme: Kasım 20, 2018 0:00
Big Data ve Veri Analitiği Yüksek Lisans

314

Big Data ve Veri Analitiği yüksek lisans programı, bir analist olmak için ihtiyaç duyulan becerilerin kazanılmasını sağlamayı ve veri analizinin temellerini öğretmeyi amaçlar.İş hayatında bir çok meslek türü veriler ile çalışmayı gerektirmektedir.

İnternet hayatımızda var olduğu sürece verinin toplanabilir halde olması daha da önem kazanacağından bu becerilere sahip insanlara duyulan ihtiyaç iş imkanlarındaki artışı da beraberinde getirecektir. Sürekli gelişim gösteren teknolojiyle birlikte verilerin önemi artmış ve gerçek zamanlı verilerin hacminin yanında veri artış hızı da bundan etkilenmiştir.

Verinin hızlı artışı, bu konuda uzman gücü eksikliğini de doğurmaktadır. İş hayatında şirketler, teknoloji, ekonomi, mühendislik ve sosyal bilimler gibi farklı alanlardan yetişmiş veriyi tanımlayacak, toplayacak ve analiz ederek yenilikçi değerler katabilecek bilgiye, eğitime sahip profesyoneller arayışına girmiş bulunmaktadır. Daha iyi bir hizmet ve kaliteli sonuç sunabilmek adına şirketler verimlilik, sürdürülebilir üretim süreçleri gibi önemli alanlarda avantaj sağlamak adına veri analitiği üzerine daha fazla yatırım yapmaya başlamıştır.

Bir çok danışman tarafından veri analitiğinin 21. yüzyılın en değerli iş alanlarından biri olacağı öngörülüyor. Veriden iş değeri yaratacak ve kullanılabilecek bilgiyi ortaya çıkarmak için ihtiyaç duyulan analitik beceriye sahip olan insan profilinin, ihtiyaç duyulan sayıdan çok daha az olduğu konusunda da fikir birliğine varmışlardır. Teknoloji ile alakalı hizmet veren şirketler dev verileri işleyebilmek için yeni yazılımlar üzerinde çalışıyorlar. Bu sebepten yakın gelecekte bu veriyi modelleyebilecek yeteneğe sahip ve sonuçları yorumlayıp raporlayabilen iş gücüne daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

Programın Temel Dersleri Arasında Neler Var?

Veri tasarımı, veri madenciliği araştırma yöntemleri ve etik, çeşitli analiz dersleri, istatistik, karar alma gibi iş hayatında veriyi toplama yorumlama ve raporlama konularında zorlanmadan çalışabilme imkanı sunacak konular mevcuttur.

Sahip olacağınız analiz becerisiyle var olan iş imkanlarını rahatlıkla değerlendirebilecek ve kazandığınız becerileri uygulama imkanı bulacak mesleklere yönelebileceksiniz.

Big Data Nedir ve Hangi Alanlarda Kullanılır?

Big datanın en açıklayıcı tanımı; hepimizin her gün kullandığı sosyal medya hesapları, arama motorları veya internet gezintileri sırasında arkada bırakılan izler ve tekil kullanıcıların internet üzerinde olan tüm etkileşimlerinin bir araya getirildiği büyük veri yığınıdır.

İnternet kullanımının yaygınlaşması sonucu milyonlarca bilgi ortaya çıkmış fakat bu bilgiler öncelerinde bilgi kirliliği olarak nitelendirilmiştir.

Firmalar bu konularda çalışmalar gerçekleştirip bu bilgi kirliliğinden anlamlı  kaliteli bilgiler çıkarabileceğini düşünerek araştırmalarını bu  alana yönlendirmiştir ve Big Data kavramını ortaya çıkarmıştır. Günlük hayatımızın bir çok alanında (finans, sağlık, eğitim, imalat gibi) toplanılan bu verilerden yararlanılmaktadır.

Yüksek Lisans İçin Gerekenler

Big Data yüksek lisansı için alan sınırlaması olmamak ile birlikte programın bulunduğu tüm üniversitelerde tezli veya tezsiz olarak isteğe göre tercih edilebilmektedir.

Her alandan öğrenci kabul eden bu bölümü tezli olarak düşünüyorsanız istenilen puan türünde bir ALES yeterlilik belgeniz olmalıdır.İngilizce programlarda ise dil yeterliliği isteneceğinden dolayı düşündüğünüz üniversitenin kabul edeceği (YDS, TOEFL, YÖKDİL) bir sınav sonuç belgenizde bulunmalıdır.

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: , , ,