Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı

Yayımlandığı Tarih: Perşembe, Şubat 21, 2019 | Son Güncelleme: Şubat 21, 2019 2:41
Bankacılık ve Finans Yüksek Lisansı

275

Finansal faaliyetlerde, ürünlerde ve kurumlarda büyük gelişmeler kaydedilirken diğer taraftan da dünya çapında tarihi finansal krizlerin yaşanması finans disiplinine yeni bir boyut kazandırmış oldu.

Kıta Avrupa’sında menkul kıymet piyasaları faaliyetlerine, Asya’da ise üretim ve rekabet gücüne daha fazla ağırlık verilmeye başlandı.

Bu coğrafyaların tam ortasında bulunan Türkiye’nin ise, ekonomik ve jeopolitik gücünü pekiştirme imkanı bulduğu bu ortamda, daha güçlü bir finansal sisteme, dolayısıyla teknik donanımı yüksek uzmanlara duyduğu ihtiyaç artmış oldu.

Bankacılık ve Finans yüksek lisans programını tamamlayan öğrencilerin finansal kurumlarda üst düzey yönetici, finans dışı kurumlarda finans yöneticisi olmaya aday olmaları veya akademik kariyer sürdürmek isteyen mezunların başarılı akademisyenler olmaları programın tasarımında hedeflenen en önemli kriterdir. Dolayısıyla program sadece ilgili alan mezunlarına değil finans sektörüne ilgi duyan bütün adaylara hitap edecek şekillerde tasarlanmaktadır.

Bu programa katılan finans sektöründe çalışan genç ve orta düzey profesyoneller edindikleri bilgi ve donanım ile son derece rekabetçi olan finans piyasalarında birçok yönetici adayından ayrılabilirler.

Sigorta, yatırım ve danışmanlık şirketleri, faktöring şirketleri gibi bankacılık sektörü dışındaki çalışma alanlarında da programdan edinilen genel finans ve bankacılık bilgisi ile yönetimsel edinimler öğrencilerin sektör dışı alanlarda üstün nitelikli olarak çalışmalarını sağlayabilmektedir.

Mali kesim ile etkileşimde olan bir sektör çalışanı olarak da BASEL ve BDDK kriterlerine hakim olup, profesyonel birikimlerinizi ileri seviyeye taşıyabilirsiniz.

Bundan dolayı bankacılık ve finans programı bu alanlarda çalışan veya çalışacak olan kişilerin mesleki yetkinliklerini arttırmayı, bilgilerini güncellemeyi ve uluslararası piyasalardaki gelişmeleri yakından izleyebilmelerini sağlarken zaman ve mekan kısıtlamalarını da ortadan kaldırmalarını amaçlamaktadır.

Bankacılık ve finans alanlarında gerek özel gerekse kamu  sektörlerinde bankalar, finans aracı kurumlar, sigorta şirketleri ve benzer kurumlar da çalışabilmeleri için, nitelikli uzman ve üst düzey yönetici olma potansiyeline sahip mezunlar yetiştirmek istenmektedir.

Programdaki Dersler Nelerdir?

Üniversitelerin ders programlarına göre değişiklik göstermekle birlikte;

Finans ve Bankacılık Uygulamaları, Stratejik Liderlik ve Yönetim Becerileri, İleri Finansal Yönetim, Banka ve Banka dışı Finansal Kurumlarda Pazarlama Stratejileri, Finans Yönetimi, Yatırım Analizi Yönetimi gibi dersleri alabilir ve bununla birlikte kendi alanınıza göre seçmeli derslerde tercih edebilirsiniz.

Kategoriler: Yüksek Lisans

Etiketler: , , , , ,