Yüksek Lisans

Yüksek Lisans (Lisansüstü) Nedir?

Yüksek Lisans (Lisansüstü), lisans eğitimini bittikten sonra devam edilen eğitime nedir. İngilizce olarak karşılığı “Master” kelimesidir.  Yüksek lisansın temel amacı, lisans eğitiminin alındığı branşta veya farklı bir branşta uzmanlaşmaktır.

Temel olarak Yüksek Lisans Programları ikiye ayrılmaktadır.

Tüm üniversiteler ve programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yüksek Lisansın Amacı

Yüksek lisans okuyan öğrencilerin programda aldığı derslerin konularını araştırarak ve bilimsel makaleler okuyarak uzmanlaşmak istediği alanda doğru bilgilere ulaşması amaçlanmaktadır. Tezli yüksek lisans programını okuyan öğrenciler tezlerini yazarak hem kendi bilgi ve birikimlerini artırıp hemde bilim dünyasına katkı sağlamış olurlar.

Yüksek Lisans Çeşitleri

Yüksek Lisans programları tez yazılma durumuna veya programın yürütülme şekline göre çeşitlendirilmektedir.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Koşulları Nelerdir?

Yüksek lisans programının şartları üniversite veya programın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Temel şart olarak yüksek lisans yapmadan önce 4 yıllık lisans programını bitirilmiş olması gerekmektedir.

Yüksek Lisans yapmak isteyen öğrenciler öncelikle üniversitelerin programlar ile ilgili belirledikleri şartları yerine getirmelidirler.

Üniversitelerin Başlıca Başvuru Şartları ve Koşulları

Yüksek Lisans Kaç Yıl Sürer?

Yüksek lisans süreleri seçilen programın türüne göre değişiklik göstermektedir. Tezli yüksek lisans programının süreli 2 sene yani 4 yarıyıldan oluşmaktadır. İlk iki yarıyılda yani 1. sene programın derslerinin eğitimi verilmektedir. Diğer iki yarıyılda yani 2. sene tez yazılmaktadır. Toplamda 2 sene okuyan öğrenciler başarısız olmaları durumunda 1 yıl yani 2 dönem daha uzatma hakkında sahip olurlar. Daha sonrasında öğrenci ve kurum arasındaki ilişki kesilmektedir.

Yüksek Lisans Burs İmkanları Nelerdir?

Yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için birçok burs imkanı mevcuttur. Burs imkanlarının başında burs veren kurum ve kuruluşlar gelmektedir. Çalışmakta olan öğrenci adayları ise çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşlar ile tercih ettikleri üniversite arasında bir anlaşma var ise bazı burs olanaklarına sahip olmaktadırlar.

Yüksek lisans bursları ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Yüksek Lisans Özel Öğrenci Nedir?

Özel öğrenciler üniversitelerin belirledikleri koşullar ile seçtikleri programlardan bazı derslere girebilen öğrencilerdir. Genellikle bu durum yüksek lisans şartlarını terine getiremeyen öğrencilerin öğrenimlerine bir süre devam ederek koşulları yerine getirmesi beklenmektedir. Daha sonrasında koşulları sağlayan ve kayıt olan öğrenciler programlarına kaldıkları yerden devam etmektedirler. Özel öğrenciler üniversitelerin diploma ve derece programlarına kayıtlı olmadıkları için kesinlikle öğrenci olarak geçmemektedirler.