MBA

MBA Nedir?

MBA, “Master of Business Administration” şeklinde ifade edilen yüksek lisans programıdır. MBA programının temel amacı öğrencilerin işletme alanında kendini geliştirerek yöneticilik vasıflarını arttırmaları sağlamaktır. Ülkemizdeki çoğu üniversite İşletme Yüksek Lisans ismi ile bu programı öğrencilere sunmaktadır.

MBA programını tercih etmeyi düşünen öğrenciler eğitim dili olarak Türkçe ve İngilizce olarak tercih edebilirler. Türkçe ve İngilizce olan eğitim programlarında derslerin işlenişi dışında herhangi bir fark yoktur. Çoğu üniversitede iki dil seçeneği de bulunmaktadır.

İşletme Yüksek Lisans yani MBA programı normal yüksek lisans programlarında olduğu gibi tezli ve tezsiz olarak ayrılmaktadır. MBA programı ile yüksek lisans programlarının şartları ve koşulları arasında herhangi bir fark yoktur.

Tüm üniversiteler ve programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Tezli MBA

MBA tezli yüksek lisans eğitimi 2 yıl yani 4 dönem sürmektedir. Normal tezli programlar gibi derslerin geçilmesi ve tez sürecinin başarı ile bitirilmesinin ardından yüksek lisansınızı tamamlamış olursunuz.

Tezsiz MBA

MBA tezsiz yüksek lisans programı 1 sene yani 2 dönem veya 1 buçuk sene yani 3 dönemden oluşmaktadır. Tezsiz yüksek lisans programları ile hiç bir farklı yoktur. Eskiden bulunan MBA tezsiz yüksek lisansındaki Ales şartı kaldırılmıştır.