Öğretmenlere Yüksek Lisans Zorunluluğu Geliyor!

Yayımlandığı Tarih: Pazartesi, Kasım 19, 2018 | Son Güncelleme: Kasım 19, 2018 23:57
Öğretmenlere Yüksek Lisans Zorunluluğu Geliyor!

391

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlere verilen eğitimlerin 4 yıl içerisinde tamamen değişeceğini belirtti ve “Öğretmenlere yüksek lisans zorunluluğu geliyor” dedi.

Sistemin köklü bir değişikliğe uğraması gerektiğini ve eğitim fakültelerini tercih eden öğrencilerin daha yüksek puanlarla girmesi için düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.”Şuan da 40 binin üzerinde öğrenci mezun oluyor.Daha az sayıda öğrenciyle eğitimde istihdamı iyileştirmek mümkün.” diyen Bakan Selçuk ayrıca, “orta vadede yüksek lisans yapmayanın öğretmen olmaması gerekir” ifadesini kullandı.

Selçuk, öğretmen yetiştirme konusunda Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç ile verimli bir görüşme yaptıklarını hatırlattı ve “Bütün öğretmenlerin hizmetçi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi söz konusu olacak. 4 sene içerisinde bütün öğretmenlerimizin ulaşabildiğimiz kadarıyla yüksek lisans sahibi olması konusunda bir hedef var. Meseleye niye öğretmenden başlıyoruz? Çünkü dünyanın neresine gitseler çok başarılı olur dediğimiz çocuklarımız,  gelişmiş denilen ülkelere gitseler başarılı olurlar mı? Bence hepsi olurlar. Peki bu çocuklar niye burada kısmen başarısız? Çünkü sistemde sıkıntımız var. Çünkü öğretmen yetiştirmede sıkıntımız var. Çünkü öğretmenimizin desteklenmesinde sıkıntımız var. İşin esasına yönelmemiz lazım. İşin esası sistem tasarımı veriye dayalı bir yönetim ve bunun altyapısı öğretmen yetiştirme, mevcut öğretmen kaynağımızın dönüştürülmesi ve bununla beraber eş zamanlı olarak müfredattır, diğer dijital altyapıdır bu hususların da birlikte götürülmesidir.” şeklinde konuştu.

Kategoriler: Güncel Haberler

Etiketler: ,