YÖKDİL Sonuçları Açıklandı Mı?

Yayımlandığı Tarih: Pazartesi, Ekim 22, 2018 | Son Güncelleme: Kasım 19, 2018 23:59
YÖKDİL Sonuçları Açıklandı Mı?

250

Yüksek öğretim kurumları yabancı dil (YÖKDİL) sınavının sonuçları için bekleyiş hala devam ediyor.

22 Eylül 2018 Cumartesi günü tamamlanan sınavın sonuçlarının tarihi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Daha önceki sınavlarda sonuçları sınavdan 20 gün sonra açıklandığı bilgisi ışığında 5. YÖKDİL sınavının sonuçlarına 12 Ekim 2018 tarihinde erişebileceği düşünülüyor.

Sınav sonuçları resmi internet sitesi üzerinden giriş yapılarak öğrenilebilecek.

YÖKDİL Nedir?

Yüksek öğretim kurumları yabancı dil sınavı, adayların kendi alanlarına dair dil becerilerini belirleyebilmek için düzenlenen bir sınavdır.

Sınav 3 grupta; Fen bilimleri, Sosyal bilimler ve Sağlık bilimleri alanlarında; İngilizce,Almanca,Fransızca ve Arapça dillerinde yapılmaktadır.

Alana özgü tek yabancı dil sınavı niteliğinde olan YÖKDİL Yükseköğretim kurulu yönetiminde, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenmektedir. Sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

YÖKDİL Puanı Nerede Kullanılır?

  • Öğretim üyesi dışındaki kadrolara yapılacak başvurularda,
  • Lisanüstü eğitim başvurularında
  • TUS, EUS, DUS ve Doçentlik sınavına başvurmak isteyen veya üniversiteler tarafından kendilerinden akademik dil yeterliliği istenen adaylar tarafından yeterliliği belgelemek amacıyla kullanılabilir.

YÖKDİL’de Kaç Soru Var? 

YÖKDİL toplamda 80 sorudan oluşmaktadır. Sorular çoktan seçmeli ve 5 şıklı olacak şekildedir.  Adaylara 80 soru için 180 dakika (3 saat) süre tanınmaktadır.

 Sınav Nerede Yapılıyor?

Toplamda 30 ilde ve 35 merkezde gerçekleştirilmektedir. Adaylar bir sınav yeri tercihi yapabilir ve atanan merkez daha sonradan değiştirilemez. Bu sebeple başvuru yapılırken bütün alanlar çok dikkatli doldurulmalıdır.

Başvuru Merkezlerini YÖKDİL sınav kılavuzundan inceleyebilirsiniz.

YÖKDİL ve YDS Arasındaki Farklar Nelerdir?

YÖKDİL ile YDS arasındaki en temel fark YÖKDİL’in uzmanlık alanlarına yönelik sorularının olmasıdır.

YDS tek bir sınav olduğu için adil olmak adına sınava katılan adayların her konudan seçilmiş sorulara cevap vermeleri gerekirken YÖKDİL’de adaylar sosyal bilimler, fen bilimleri veya sağlık bilimleri alanlarından birini tercih ederek kendi istediği alanda sınava katılacağı için sınavın içindeki metinlere aşina olma ihtimalleri soruları anlamalarını dolayısıyla doğru cevap sayılarını arttırabiliyor.

Çoğu yönden benzerlik gösteren bu iki sınav arasında sadece bir geçerlilik üstünlüğü bulunmaktadır. Kamu personeli dil tazminatı, KPSS alımları ve özel kurumlarda yapılan terfi, zam gibi dil yeterliliği gerektiren konularda YÖKDİL’in bir geçerliliği olmuyor. YÖKDİL dil tazminatı için kullanılamıyor. Bu konularda geçerli bir belge almak isteyen adayların YDS veya E-YDS sınavlarına yönelmeleri gerekmektedir.

Soru Dağılım Farklılıkları

YDS YÖKDİL
Kelime 6 6
Grammar 10 14
Cloze Test 10 10
Cümle Tamamlama 10 11
Çeviri 6 12
Okuma 20 15
Diyalog 5 0
Anlamca Yakın Cümle 4 0
Paragraf Tamamlama 4 6
Anlamı Bozan Cümle 5 6

Kategoriler: Dil Sınavları, Manşet

Etiketler: ,