YDS Başvuruları Başladı!

Yayımlandığı Tarih: Pazartesi, Ekim 22, 2018 | Son Güncelleme: Kasım 20, 2018 0:00
YDS Başvuruları Başladı!

248

Yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavı (2018-YDS/3) başvuruları ÖSYM tarafından başlatıldı. Resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre sınav 2 Aralık 2018 Pazar günü yapılacak.

Sınav başvuruları 10 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar devam edecek. Adaylar, başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra bu süre içinde sınav ücretini ödeyerek başvuruyu tamamlayacak.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada geç başvuru tarihi 24.10.2018 olarak belirtilmiştir. Geç başvuru 24 ekim günü saat 23.59’a kadar devam edecektir. Geç başvurularda ücret değişmektedir.

YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı olarak adaylar ÖSYM başvuru merkezleri  veya online olarak ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. ÖSYM merkezlerinde geçerli fotoğrafı* bulunmayan adaylar başvuruyu ÖSYM başvuru merkezlerinden gerçekleştirmek zorundadır. Geçerli fotoğrafı bulunan adaylar ise online sistemi kullanabilecekler. İnternet üzerinden başvuru yapacak adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleriyle Ais sitemine giriş yapıp ilgili adımları takip etmeliler.

Sınava katılacak adaylara kılavuzlar ÖSYM tarafından dağıtılmayacak veya satış yoluyla temin edilemeyecektir. Aday işlemleri sistemi üzerinden YDS kılavuz ve YDS aday başvuru formuna başvuru süreci boyunca erişim sağlanacaktır.

*Geçerli fotograf:  son 50 ay içerisinde merkezlerde çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraftır.

YDS Ücreti Ne Kadar?

Bu sene için ÖSYM tarafından belirlenen sınav ücreti 100 TL’dir. Adaylar sınav ücretini YDS kılavuzunun son sayfasında belirtilen bankalardan birine yatırabilir veya internet sayfasında e-işlemler  sekmesinde bulunan ödemeler bölümünden kredi/banka kartı ile yapabilirler. Banka üzerinden ödeme yapan adayların dekontu saklamaları gerekmektedir.

Başvuru yapacaklar DİKKAT!

İnternet başvurusunun tamamlanmasının ardından”Başvuru işlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” yazısını gördüğünüz takdirde işleminizin sorunsuz olarak gerçekleştiğini anlayabilirsiniz. Eğer bu yazıyı görmediyseniz ÖSYM çağrı merkezlerini arayıp destek alabilirsiniz.

Yaşanabilecek herhangi bir sorunu önlemek adına başvurunun yapıldığını gösteren belge çıktısı alınıp sınav gününe kadar saklanabilir.

Tüm belgelerin eksiksiz yüklenmesine dikkat edilmelidir ve sınav gününe kadar iletişim, adres bilgileri veya eğitim durumda bir değişiklik olması durumunda başvuru düzenlenmelidir. İnternet aracılığıyla başvuracak engelli adayların engel bilgisi formunu, sağlık raporunun kopyasını ve kayıt bilgilerini mutlaka ÖSYM ulaştırmaları gerekmektedir.

YDS başvurusunu gerçekleştirdiği halde ücretini yatırmayan adayların başvurusu silinip geçersiz sayılacaktır.

YDS Kaç yıl geçerli?

YDS geçerlilik süresini ÖSYM kurumların yada üniversitelerin kendileri tarafından belirlenmesine izin vermiştir. YDS sonucu geçerliliği için adayların başvuru yaptıkları kurumlardan bilgi almaları onları daha doğru bilgiye ulaştıracaktır. ÖSYM tarafından dil tazminatı süresinin 5 yıl olduğu duyurulmuştur. 5 yıl sonunda puanını yenilemek için sınava katılmayan adayların seviyesi bir alta düşürülecek.

Kategoriler: Dil Sınavları, Manşet

Etiketler: ,