TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL Sınavı Nedir?

Toefl sınavı, Test of English as a Foreign Language olarak adlandırılan ve ilk defa Amerika Birleşik Devletinde üniversitelere girişte uygulana bir sınavdır. Günümüzde Toefl sınavı birçok ülkede üniversitelerin dil yeterlilikte kabul ettiği bir sınav haline gelmiştir.

TOEFL Sınavı Resmi İnternet Sitesi: http://www.toefl.org

Tüm üniversiteler ve programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

TOEFL Sınavı Puanı Nedir?

TOEFL sınavının puan hesaplaması 0 ile 120 puan arasındadır.

TOEFL Sınavı Hangi Bölümlerde Oluşur?

Toplamla Okuma (Reading), Dinleme (Listening), Konuşma (Speaking) ve Yazma (Writing) olarak 4 bölümden oluşmaktadır.

Okuma (Reading)

TOEFL sınavının okuma bölümünde sınava katılan öğrencilere 3 veya 4 metin ile bu metinler içinden hazırlanmış soruları yanıtlamaları istenmektedir. Katılımcılardan bu bölüm daha çok okuma ve anlama yeteneğini ölçerek metinler arasından sorulan soruların cevaplarını bulmaları istenmektedir. Okuma bölümünde soru sayısı 36 ile 56 arasında değişmektedir. Bu bölüm için belirlenmiş olan süre 60 ile 80 dk arasında değişmektedir.

Dinleme (Listening)

TOEFL sınavının dinleme bölümünde sınava katılan öğrencilere konuşmalar ve tartışmalar dinletilmektedir. Katılımcılar ise kendilerine verilen soruları konuşmaları dinleyerek yanıtlarlar. Dinleme bölümünde soru sayısı 34 ile 51 arasında değişmektedir. Bu bölüm için belirlenmiş olan süre 60 ile 90 dk arasında değişmektedir.

Konuşma (Speaking)

TOEFL sınavının konuşma bölümünde katılımcılardan bilinen bir konu ile ilgili düşünce ve fikirlerini anlatmaları beklenmektedir. Konuşma bölümünde sorulan sorular önceden belirlenmiş olup genellikle güncel ve konuşulması zor olmayan konulardan seçilmektedir. Bu bölümün süresi 20 dakika olarak belirlenmiştir.

Yazma (Writing)

TOEFL sınavının yazma bölümünde okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yazmaları veya yazarak bir fikri desteklemeleri istenmektedir. Bu bölümün süresi 50 dk olarak belirlenmiştir.

Tüm üniversiteler ve programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.