TOEFL mı IELTS mi?

Yayımlandığı Tarih: Pazartesi, Ekim 8, 2018 | Son Güncelleme: Kasım 20, 2018 0:02
TOEFL mı IELTS mi?

272

Birkaç yıl öncesine kadar bu sınavların geçerliliği konusundaki durum Amerika için TOEFL, İngiltere ve Avusturya gibi ülkelerde ise IELTS gerektiği şeklindeydi. Amerika’da üniversitelerin de IELTS i kabul etmeye başlamasıyla bu durum da değişmeye başladı. Şuan her iki sınavda dünya çapında 130 dan fazla ülkede binlerce üniversite veya kurum tarafından kabul edilmektedir. 

Uygulanış Şekilleri 

TOEFL ülkemizde bilgisayar ile internet üzerinden yapılırken IELTS yazılı sınav şeklinde yapılmaktadır. 

Hangi Şehirlerde Yapılmaktadır? 

TOEFL İstanbul, Ankara ve İzmir gibi birçok şehirde test merkezlerinde ayda 3 veya 4 kez, IELTS British Council tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana da ayda 2 veya 3 kez yapılmaktadır. 

Başvurular nasıl yapılıyor? 

TOEFL başvurularında online kayıt, telefon ile kayıt ve posta yoluyla olmak üzere resmi internet sitesinden gerektirdiklerini inceleyebileceğiniz 3 yol bulunmaktadır. Başvuruyu gerçekleştiren adaylar için “Toefl go!“adı altında ETS tarafından ücretsiz oluşturulan sınava hazırlık uygulaması bulunmaktadır. 

IELTS başvurularında ise online kayıt ve şubede kayıt olarak 2 seçenek bulunmaktadır. IELTS resmi internet sitesinden başvuruyu gerçekleştirecek adaylar kayıt kılavuzundaki adımları takip ederek kolayca işlemlerini tamamlayabilirler. IELTS başvurusuna onay alan adaylar kendilerine gönderilen giriş kodu ile sınav tarihine kadar British Council tarafından ücretsiz yapılan “Road to IELTS” online hazırlık kursu avantajından da yararlanabilirler.

Sınav İçerikleri Farklı Mı? 

Her iki sınavda okuma yazma dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşur. TOEFL’da hangi bölümün önce başlayacağı kesin değildir, adaylar aynı zamanda farklı bölümleri yapıyor olabilirler. IELTS’de ise sınav dinleme bölümüyle başlayıp okuma yazma ile devam eder. Konuşma bölümü ise bu 3 bölüm sonrasında yüz yüze ve bire bir şekilde yapılır. 

Dinleme Bölümü: TOEFL’da 60 dakika içerisinde 30-50 soruyu cevaplamanız beklenirken IELTS’de 40 soru için 30 dakika verilmektedir. 

İki sınavda da kişiler arasında geçen diyaloglar dinlenir ve sadece 1 kez dinleme hakkı vardır. 

Okuma Bölümü: TOEFL en az 3 en fazla 5 okuma parçasından oluşur. IELTS’de 3 okuma parçası vardır ve adaylar verilen süre bitene kadar sorulara geri dönerek değişiklik yapma şansı bulunmaktadır. 

TOEFL’da ise tamamlanan okuma parçasına dönüş yapılamamaktadır. 

Yazma Bölümü: TOEFL’da belirtilen konularda 300 er kelimelik, IELTS’de ise 150 ve 250 şer kelimelik iki kompozisyon yazılması beklenir. 

TOEFL sınavları bilgisayar üzerinden yapıldığından adaylar karalama kağıdı kullanabilirler fakat sınav süresi içinde yazılarını bilgisayara geçirmiş olmalıdırlar. 

Konuşma Bölümü: İki sınav arasındaki farklardan bir diğeri de IELTS’de bu bölüm uzman eğitmenler ile yüz yüze ve birebir yapılıp, yaklaşık 11-14 dakika sürmektedir . 

TOEFL’da ise aday kulaklık ile kendisine sorulan sorulara 45-60 saniyelik cevaplar verir ve yanıtlar otomatik olarak kaydedilir. 

Puanlama Nasıl Yapılıyor? 

TOEFL’da her bölüm 30 puan olmak üzere toplamda 120 üzerinden değerlendirilir. IELTS’de ise puanlama 1-9 aralığında yapılır. Genel puan tam veya buçuklu olarak hesaplanır. Dört bölümün ortalamasında 25 ile biten puanlar yarım, 75 puan ile bitenler ise bir sonraki rakama yuvarlanır. 

Geçerlilik Süreleri Aynı Mı?

TOEFL ve IELTS sınavlarının geçerlilik süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Kategoriler: Dil Sınavları

Etiketler: , ,