IELTS (International English Language Testing System)

IELTS sınavı, International English Language Testing System olarak adlandırılan bir sınavdır. IELTS sınavının temel amacıda diğer dil sınavları ile aynıdır. Eğitim hayatına İngilizce yüksek lisans programı ile devam etmek isteyen adayların tercih ettiği bir sınavdır. Çoğu üniversite ve programlar bu sınavı İngilizce yeterlilik olarak görmektedir. Kesin bilgilere ulaşmak için üniversitelerin başvuru ve kabul şartlarına bakılması gerekir.

Tüm üniversiteler ve programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

IELTS Sınavı Puanı Nedir?

IELTS sınavında kalma veya geçme diye bir durum yoktur. Sınava giren adaylara sınav bölümlerinde ki başarı durumlarına göre 1 en düşük 9 en yüksek olmak üzere notlar verilmektedir.

IELTS Sınavı Hangi Bölümlerde Oluşur?

Toplamla Okuma (Reading), Dinleme (Listening), Konuşma (Speaking) ve Yazma (Writing) olarak 4 bölümden oluşmaktadır.

Okuma (Reading)

IELTS sınavının okuma bölümünde sınava katılan öğrencilerin toplamda 60 dk verilerek okuma bölümünü bitirmeleri istenmektedir.

Dinleme (Listening)

IELTS sınavının dinleme bölümünde sınava katılan öğrencilerin toplamda 30 dk verilerek dinleme bölümünü bitirmeleri istenmektedir.

Konuşma (Speaking)

IELTS sınavının konuşma bölümünde sınava katılan öğrencilerin toplamda 11 dk ile 14 dk verilerek konuşma bölümünü bitirmeleri istenmektedir.

Yazma (Writing)

IELTS sınavının yazma bölümünde sınava katılan öğrencilerin toplamda 60 dk verilerek yazma bölümünü bitirmeleri istenmektedir.

Tüm üniversiteler ve programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.