Öğrenim Kredisi

Öğrenim Kredisi Nedir?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim Kredisi Borcu Nedir?

Öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Yüksek lisans okumak isteyen öğrenci adayları öğrenim kredisi alarak eğitim hayatlarına devam edebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken konuların başında öğrenciye aynı anda burs ve öğrenim kredisinin verilmemesidir.

Burs ve öğrenim kredisinden yararlanmak isteyen adayların belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Burs ve öğrenim kredisinde öğrencilerin ihtiyaç durumlarına göre öncelikler verilmektedir.

Öncelik Belgeleri

Burs ve öğrenim kredisine başvuracak öğrenciler gerekli belgelerin yanında öncelik taşıyan belgeler ile başvuru yapmaları halinde öncelik hakkına sahip olacaktırlar. Bu belgeleri Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından belirtilen yerlerden almaları gerekmektedir.

Başlıca Öncelik Teşkil Eden Belgeler

  • Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
  • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
  • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
  • Amatör milli sporcular (Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden, amatör futbolcular Futbol Federasyonundan teyit edilmektedir.)
  • Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

Kaynak: http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2441/2390/GenelBilgiler#ogrenimkredisinedir

Tüm üniversiteler ve programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.